fbpx
Menu Zamknij

SANTA SCORESE (- krótka biografia)

Santa Scorese urodziła się 6. lutego 1968 r. w miejscowości Bari we Włoszech, mieszkała tam przez kilkanaście pierwszych lat swego życia z rodzicami i starszą siostrą.

W roku 1987 Santa Scorese przeprowadziła się z rodziną do Palo del Colle w regionie Bari, gdzie po ukończeniu szkoły średniej zapisała się na studia magisterskie. Zwiększało się tam stopniowo jej zaangażowanie społeczne i apostolskie: zajęła się dziećmi chorymi na chorobę Heinego – Medina i rdzeniowy zanik mięśni, oferowała swą służbę jako wolontariuszka Czerwonego Krzyża.

Jednocześnie Santa Scorese brała czynny udział w życiu parafii: uczestniczyła w radzie parafialnej, była katechistką i członkinią chóru. Zawsze otwarta na innych, wyrozumiała dla przyjaciół, gotowa pomóc każdemu, kogo widziała, że ma trudności jakiekolwiek i doradzić każdemu, kto przechodzi trudne momenty, Santa była oparciem dla wszystkich.

Związana z różnymi ruchami kościelnymi, Santa Scorese utrzymywała kontakty ze wspólnotą Focolari i Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbe. Zawierzona Niepokalanej według duchowości kolbiańskiej, żyła zgodnie z tym ideałem, odpowiadającym zapałowi wielu młodych. Uczestniczyła w dniach duchowości i modlitwy organizowanych w Domach Niepokalanej w Bari i dzieliła życie apostolskie wspólnoty, w ten sposób wzrastało w niej stopniowo pragnienie poświęcenia się całkowitego Bogu jako świecka konsekrowana. Od roku 1986 Santa udawała się często do Bolonii, gdzie znajdowała się siedziba główna Instytutu Misjonarek Niepokalanej, by uczestniczyć w ćwiczeniach duchowych i dniach formacyjnych. Dn. 30. grudnia 1988 roku, pozostając ze swą rodziną i kontynuując swe studia, rozpoczęła okres próby w tej wspólnocie osób konsekrowanych, aby przemyśleć i wzmocnić swoje powołanie. Uczucia i emocje z tego okresu są odzwierciedlone w jej osobistym Dzienniczku gdzie, poza wyrażeniem pragnienia odpowiedzenia na plany Boże, Santa ukazała swe niepohamowane impulsy Miłości ku Jezusowi i Maryi.

Ta droga poszukiwania rozwija się w klimacie ciągłego napięcia: począwszy od pierwszych miesięcy 1988 r. pewien młody chory psychicznie chłopak śledził ją i chodził za nią wszędzie, poddając ją obsesyjnemu prześladowaniu: Santa była zmuszona szukać zawsze towarzystwa drugiej osoby wszędzie, dokądkolwiek się udawała. Pomimo ostrożności, 15. marca 1991 r. dokonał się tragiczny epilog: korzystając z mroków nocy, tamten młody człowiek czekał na nią ukryty przy drzwiach jej domu i uderza ją śmiertelnie, przerywając jej młode życie naznaczone ludzkimi zobowiązaniami i świadectwem chrześcijańskim. Santa zmarła kilka godzin później w Szpitalu Poliklinicznym w Bari. Miała 23 lata.

Santa Scorese nie doradza, nie napomina, nie uczy, lecz tylko pokazuje w swej prostocie, że ideał Świętego Maksymiliana Marii Kolbe, jego duchowość maryjna może uformować autentyczne życie chrześcijańskie i konsekwentne świadectwo aż do samego końca.

***
Powyższa notatka biograficzna pochodzi z autorskiego cyklu artykulików
”Młodzi świadkowie wiary” pisanych przez Marka Pawła Tomaszewskiego w latach 2006-2007.
All rights reserved © 2006-2024 Marek Paweł Tomaszewski.

Opublikowano wMłodzi Świadkowie Wiary