fbpx
Menu Zamknij

ANTONIA MESINA (-krótka biografia)

Antonia Mesina urodziła się 21. czerwca 1919 r. w Orgosolo na Sardynii w ubogim, prostym domu rodzinnym utwierdzonym w pracowitości i uczciwości przez wiarę katolicką. Z powodu złego stanu zdrowia matki, Antonia od wczesnego dzieciństwa wykonywała wszystkie prace domowe, pomagała też na polu. Często przy tym zanurzała się w modlitwie, w rozmyślaniu o Bogu. W każdą niedzielę i święto oraz niekiedy w dni powszednie, kiedy praca jej na to pozwalała, uczestniczyła we Mszy świętej. Począwszy od Pierwszej Komunii Świętej, którą przyjęła mając siedem lat, regularnie przystępowała do sakramentów świętych, coraz częściej się modliła, codziennie łączyła się z Maryją w modlitwie różańcowej. Zapisała się do młodzieżowej grupy Akcji Katolickiej, brała czynny udział we wszystkich spotkaniach tego stowarzyszenia.
Od dzieciństwa Antonia Mesina wysoko ceniła cnotę czystości, umocnioną przez wiarę i moralność chrześcijańską. Gdy usłyszała o nie wyniesionej wtedy jeszcze do chwały ołtarzy Marii Goretti, stwierdziła, że też i ona jest gotowa raczej umrzeć, niż zgrzeszyć – zwłaszcza przeciwko czystości.
Dnia 17. maja 1935 r. Antonia Mesina, po Mszy Świętej, podczas której przyjęła Najświętszy Sakrament, wracała do domu. Napadł na nią wtedy młody chłopak. W jednej chwili Antonia zrozumiała, że wkrótce umrze tak, jak Maria Goretti. Nie wahała się ani przez moment, dzielnie stawiała opór. Rozwścieczony z powodu niepowodzenia chłopak zaczął z całej siły uderzać jej głową o kamień. Były to uderzenia śmiertelne, wkrótce umarła. Miała 16 lat. Wraz z jej śmiercią natychmiast pojawiła się opinia o jej świętości, wszyscy uważali ją za męczennicę czystości.
Papież Jan Paweł II beatyfikował Antonię Mesina w 1987 roku. W homilii beatyfikacyjnej powiedział między innymi: To było jej „TAK” wyćwiczone w powszednich, zwyczajnych zajęciach w domu. To zwyczajne, powszednie „TAK” przygotowało ją na całkowite, ostateczne „TAK”, heroiczne „TAK” w obronie czystości aż do całkowitej ofiary ze swego życia.

***
Powyższa notatka biograficzna pochodzi z autorskiego cyklu artykulików
”Młodzi świadkowie wiary” pisanych przez Marka Pawła Tomaszewskiego w latach 2006-2007.
All rights reserved © 2006-2024 Marek Paweł Tomaszewski.

Opublikowano wMłodzi Świadkowie Wiary