fbpx
Menu Zamknij

WILLY DE KOSTER (- krótka biografia)

Willy de Koster urodził się w 1974 r. w Guadalajarze w Meksyku. Był długo wyczekiwanym i upragnionym, dzieckiem Francisca i Lily, już przed narodzeniem stał się ich radością. Miłość ze stron rodziców odwdzięczał szczerym uśmiechem, który nie znikał z jego twarzy aż do ostatnich chwil jego ziemskiego życia.

W wieku trzech lat Willy de Koster zachorował na białaczkę. Zaczęła się wtedy walka o jego przeżycie, boleśnie przeżywana zwłaszcza przez rodziców. Walka trwała sześć lat. Zastosowano w ciągu tego czasu wszystkie środki znane przez współczesną medycynę, takie jak np. chemioterapia, transfuzję, napromieniowania, odosobnienie w sterylnym pomieszczeniu, nakłucia lędźwiowe. To wszystko nie tylko nie pomagało Willemu, ale przysparzało mu coraz większych cierpień.

W chorobie formował się charakter Willego, przejawiała się też jego odwaga i wspaniałomyślność w zaakceptowaniu cierpień z miłości do Jezusa. Przyjmował wszystko lepiej niż niejeden dorosły, przeżywając cierpienie w tajemniczej i umacniającej obecności Boga.

Po trzech latach chemioterapii wydawało się, że zdarzył się cud i Willy de Koster wrócił do zdrowia. Rodzice zamówili w jego intencji Mszę Świętą dziękczynną. Wkrótce jednak polepszenie zdrowia odwróciło się i powróciła choroba, o wiele bardziej bolesna niż poprzednio. Jedyną możliwą próbą ratunku był przeszczep szpiku kostnego, który kosztował jednak zbyt dużo jak na skromne warunki finansowe rodziców. Ci jednak nie poddali się: sprzedali własny dom w nadziei na wyleczenie swego dziecka. Jednocześnie jednak zawierzyli Willego woli Bożej i postanowili, że przyjmą wszystko, co Pan Bóg na nich dopuści.

Willy stopniowo przezwyciężał kolejne komplikacje chorobowe, takie jak zapalenie opon mózgowych. Jego organizm nie zdołał jednak zwalczyć głównej choroby i zmarł w wieku 10 lat dnia 1. lipca 1984 r.

Pomimo choroby, Willy de Koster mógł przez jakiś czas chodzić do szkoły podstawowej w salezjańskim kolegium w Guadalajarze. Tam przyjął za własną duchowość założyciela, Świętego Jana Bosco, obierając jednocześnie za wzór Świętego Dominika Savio. Tego młodego świętego podziwiał za odwagę w wyznawaniu wiary w życiu codziennym, za nieustanną radość, z jaką przeżywał każdy dzień, za szczerą przyjaźń do kolegów ze szkoły, a przede wszystkim jednak za żarliwość modlitwy i przyjaźni do Pana Jezusa. Pod opieką Świętych Jana Bosco i Dominika Savio, Willy de Koster w ciągu zaledwie dziesięciu lat życia, zdołał osiągnąć szczyt świętości, hartując swego ducha poprzez ogromne cierpienia jednoczące go z Chrystusem Cierpiącym.

***
Powyższa notatka biograficzna pochodzi z autorskiego cyklu artykulików
”Młodzi świadkowie wiary” pisanych przez Marka Pawła Tomaszewskiego w latach 2006-2007.
All rights reserved © 2006-2024 Marek Paweł Tomaszewski.

Opublikowano wMłodzi Świadkowie Wiary